środa, 3 października 2018

Jak czytać Pismo Święte





Jak czytać Pismo Święte

Chyba  każdy z nas posiada  w domu przynajmniej jeden egzemplarz Pisma Świętego ale  niektórzy z nas nie znają jej zawartości.

Biblia czyli Pismo Święte nie jest łatwym zapiskiem zwłaszcza dla osób którzy wcześniej  nic nie mieli wspólnego z religia katolicką lub zerwali z nią na dłuższy czas.


Pismo Święte nie jest takie straszne i każdy kto tylko pragnie powinien je przeczytać. Ale to pragnienie musi być od was i nie oznacza , ze w miejscu publicznym czy w śród znajomych wstydzisz się sięgnąć po pismo. To żaden wstyd !!! Nawet jeśli nie jesteś przykładną katoliczka lub katolikiem . Ponieważ każdy ma prawo do czytania Biblii jeśli to jego czysta wola i chęć poznania słowa Bożego. 


Najpierw zanim przeczytamy Pismo Święte, moim doświadczenie jest takie by zapoznać się z jej składem skąd  pochodzi jakie ma rozdziały , podziały itp. 


dla tych, którzy nie wiedzą. 








     Czytanie Pisma świętego od czego zacząć ?


Po zapoznaniu się z strukturą Biblii mamy ten dylemat ( ja też miałam ) od jakiej księgi zacząć ją czytać.  Moja metoda jest taka by zrozumieć i czytać Pismo Święte zaczniemy od Nowego Testamentu. Nowy Testament według mnie jest łatwiejszy i pokazuje , opisuje nauki Chrystusa oraz pierwszych wspólnot kościoła. Natomiast Stary Testament jest trochę trudny i nawiązuje do powstania świata i przyjścia Mesjasza. Gdy zaczniemy czytać od razu Stary Testament  można wybrać Księgę psalmów , które są  chwalebna pobożnością pierwszych Żydów do Boga a nie które nawet mogą służyć jako zwykła modlitwa na nasze utrapienia. 


     Dlaczego chcemy czytać Pismo Święte ?

Właśnie zadaj sobie pytanie dlaczego chcemy czytać Pismo Święte.



    Etapy czytanie Pisma Świętego





1 wybieranie odpowiedniego miejsca, momentu w życiu…

Ważne jest by czytać bez pospiechu lub bez stresu. Medytacja Ignacjańską i  św. Ignacego Loyoli mówi , ze  Celem przygotowania do medytacji jest nie tylko analiza konkretnego tekstu Pisma Świętego, ale spojrzenie przez jego pryzmat na własne życie. Jak teraz jest  w naszym życiu i jak postrzegamy słowo Boże by móc powiedzieć ,ze na dzień dzisiejszy mój osobisty proces duchowego wzrostu jest w dużej merze zależny ode mnie a nie od Boga.

2 wybieranie treści ,tekstu.

na chybił-trafił – większości  księży nie poleca, ponieważ w naszych trudnych momentach w życiu można błędnie interpretować Słowo Boże skierowane do nas

Lectio Continua- przeczytanie Pisma Świętego od deski do deski, po kolei.

Słuchanie- polecam metodę Ignacjańską, którzy prowadza jezuici na kanale Youtube „ pogłębiarka”  link Tutaj 

3. medytacja

medytacja Pisma Świętego to wybór konkretnego fragmentu i analiza. Skupienie się na danym wersecie.




4 Lectio divina

To forma czytania Pisma Świętego polegająca na medytacji fragmentu Pisma Świętego czyli :
– wstęp – musimy znaleźć sobie odpowiednie miejsce do medytacji i poprosić Ducha Świętego o wprowadzenie do czytania.

– lectio – czytania i analiza Pisma Spiętego

– meditatio – polega na szukaniu głębszej refleksji to co przeczytaliśmy lub skupić się na jednym słowie,  który jest dla nas ważny.  

– contemplatio – całym sercem i duchem zaangażowanie się w Słowo Boże

– oratio - kontemplacja jest doświadczeniem, które naturalnie ląduje w modlitwie słowami, najczęściej uwielbieniem, dziękczynieniem, a w końcu prośbą o pomoc w podjęciu konkretnych działań w swoim życiu.




Mam nadzieje ,ze jakość pomogłam 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.